Władze Izraela podgrzewają antychrześcijańskie nastroje. Patriarcha Jerozolimy: Ataki coraz częstsze

Odkąd w grudniu 2022 roku urząd premiera Izraela objął ponownie Benjamin Netanjahu żydowscy ekstremiści coraz śmielej atakują chrześcijan w Ziemi Świętej, twierdzi katolicki patriarcha Jerozolimy, abp. Pierbattista Pizzaballa. Jak podkreśla duchowny, obecność w rządzie szowinistycznych ugrupowań rozzuchwala sprawców, przekonanych, że w razie konfliktu z chrześcijanami władza opowie się po ich stronie.

– Częstość tych ataków, ich agresja, jest czymś nowym – mówi łaciński patriarcha Jerozolimy w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press. Włoski duchowny odwoływał się w ten sposób do bluźnierczych aktów wandalizmu, jakich żydowscy ekstremiści dopuścili się kilkukrotnie w czasie ostatnich miesięcy. W lutym agresor wtargnął do Kościoła Biczowania na Drodze Krzyżowej, gdzie sprofanował figurę Chrystusa, zrzucając ją na posadzkę, a następnie uderzając młotkiem.

Do podobnego zdarzenia doszło w marcu, gdy dwóch osobników wtargnęło do prawosławnego Kościoła Marii Magdaleny, położonego w Ogrodzie Oliwnym. Jak relacjonuje lifesitenews.com, szowiniści próbowali dokonać tam zbezczeszczenia ikon, zaatakowali również znajdującego się na miejscu biskupa i księdza. Przykłady żydowskiej agresji obejmują również ataki na dzielnicę zamieszkałą przez wyznawców Chrystusa oraz dewastację chrześcijańskiego cmentarza.

– Ci ludzie czują, że są chronieni, że obecna atmosfera kulturowa i polityczna może prowadzić do usprawiedliwienia, czy tolerancji akcji wymierzonych przeciwko Chrześcijanom – komentuje bulwersujące ataki abp Pizzaballa. Jak dodaje duchowny, nowy rząd Benjamina Netanjahu posiada w swoim składzie „rasistów i suprematystów żydowskich”.

Jak przypomina lifesitenews.com, podobne postawy przejawia przewodniczący partii „Żydowska Siła” – Itamar Ben- Gewir oraz jego współpracownicy. Jeden z nich – Bentzi Gopstein domaga się wydalenia chrześcijan z Izraela, nazywając wierzących w Chrystusa „krwiopijnymi wampirami” oraz „wielowiekowym wrogiem”.

Propagatorzy nienawiści względem chrześcijan oraz sprawcy bluźnierstw nie spotykają się z konsekwencjami swoich czynów. Według doniesień medialnych od 2009 roku żydowscy ekstremiści sprofanowali 53 świątynie chrześcijan oraz muzułmanów, a jedynie w 9 przypadkach sprawy trafiły do sądu.

Źródła: lifesitenews.com, haaretz.com