STOP BLUŹNIERSTWOM!

Żądamy od ministra Piotra Glińskiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, aby przestali finansować Teatr Nowy Proxima, który obraża uczucia religijne katolików

tyle osób podpisało petycję
0

TREŚĆ PETYCJI:

Sz.P. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sz.P. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa

DW: Sz.P. Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości

Szanowni Panowie

Od kilku tygodni w krakowskim Teatrze Nowym Proxima odgrywany jest oburzający spektakl „Kora.Boska”. Wspomniana sztuka to jawna kpina z Matki Bożej, Sądu Ostatecznego i całej religii katolickiej, co w obliczu zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia oceniam jako jawną prowokację i obrazę moich uczuć religijnych.

Doskonale rozumiem, że sztuka nie wszystkim musi się podobać. Często jej celem jest zaszokowanie odbiorcy i skłonienie go do jakiejś refleksji. Tym razem jednak przekroczone zostały elementarne granice przyzwoitości. Nie wyobrażam sobie, by podobne drwiny były urządzane z jakiejkolwiek innej religii i w dodatku przeszły bez echa.

Dlatego apeluję do Panów o zaprzestanie finansowania z publicznych pieniędzy Teatru Nowego Proxima, którego włodarze albo nie potrafią rozeznać, komu udostępniają scenę, albo nie rozumieją, na czym polega poszanowanie uczuć religijnych.

Z wyrazami szacunku

Akcja zakończona.
Dziękujemy za udział!

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Czytaj więcej.

Musimy z tym skończyć!

Każdego roku, gdy tylko zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jesteśmy świadkami wielu prowokacji wymierzonych w uczucia religijne katolików. Tym razem jednak mamy do czynienia ze szczególnie oburzającą sytuacją, bowiem od kilku tygodni ośmieszana jest sama Matka Boża. W dodatku za publiczne pieniądze!

Chodzi o spektakl „Kora. Boska” wystawiany w krakowskim Nowym Teatrze Proxima. Widzowie mogą zobaczyć „sztukę”, w której Kora Jackowska postawiona jest przed groteskowym Sądem Ostatecznym. Towarzyszą jej sparodiowane przez mężczyzn: Matka Boża Częstochowska, Fatimska i z Guadalupe.

Niebawem gospodarze wydarzenia zaszokują jeszcze mocniej. Podczas nocy sylwestrowej, oprócz spektaklu, zamierzają przeprowadzić konkurs z nagrodami. Poprowadzi go obsceniczna drag queen „Matka Boska Papina McQueen”…

Doskonale rozumiemy, czym jest sztuka i performance artystyczny, jednak spektakl „Kora.Boska” to jawna prowokacja obrażająca uczucia religijne katolików. Wyobraźmy sobie, że podobne kpiny urządzono sobie z żydów czy muzułmanów. Czy takie widowisko przeszłoby bez echa? Czy wyznawcy innych religii schowaliby głowy w piasek i udawali, że w sumie nic takiego się nie stało? Oczywiście, że nie i my też nie możemy udawać!

Dlatego apelujemy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, aby przestali dotować teatr, który obraża uczucia religijne katolików i nie dostrzega różnicy pomiędzy artystycznym performancem a prostacką prowokacją. Jesteśmy przekonani, że tylko zakręcenie kurka z pieniędzmi skłoni gospodarzy wydarzenia do jakiejkolwiek refleksji i zapobiegnie tego typu sytuacjom w przyszłości.

Social Media