Krwawy rok chrześcijan w Nigerii. Islamiści zamordowali ponad 8000 osób

2023 roku był najkrwawszym rokiem nigeryjskiego chrześcijaństwa naszych czasów. W islamskich atakach zginęło ponad 8000 osób, podało International Society for Civil Liberties and Rule of Law. Wielu chrześcijan uprowadzono, a tysiące zmuszono do zmiany miejsca zamieszkania.

Konflikt między islamistami a chrześcijanami w Nigerii oprócz podłoża religijnego ma również podłoże etniczne; muzułmanie mordują i wypędzają chrześcijan, by zdobywać dodatkowe tereny dla grupy etnicznej Fulani. Ideologia islamistyczna jest dodatkowym paliwem, które napędza zbrodnie; celuje w nich terrorystyczna organizacja Boko Haram, od lat prowadząca faktyczną wojnę przeciwko chrześcijanom.

Islamiści atakują kościoły, napadają na wsie i miasteczka; w ostatnich miesiącach działają przede wszystkim w stanie Plateau w centralnej części kraju. Nie oznacza to jednak, by w innych częściach kraju panował spokój. Przykładowo w marcu tego roku Boko Haram uprowadziła 400 osób z obozu dla uchodźców wewnętrznych położonego w stanie Borno, a kilka dni później muzułmanie porwali 287 dzieci ze szkoły w stanie Kaduna.

Według raportu przygotowanego przez wspomniany brytyjski ośrodek International Society for Civil Liberties and Rule of Law, od początku wybuchu walk prowadzonych przez islamistów z Boko Haram w 2011 roku zabito w Nigerii około 38 000 osób.

Nigeryjscy chrześcijanie oskarżają władze krajowe o to, że nie robią wszystkiego, co możliwe, by chronić ich przed przemocą; a nawet że funkcjonalnie wspierają islamistów.

Nigeria położona w Afryce Zachodniej rozciąga się na prawie milionie kilometrów kwadratowych; jest zamieszkała przez ponad 230 mln ludzi.

To najludniejszy kraj Afryki. Jest zamieszkany przez wiele różnych grup etnicznych, często skonfliktowanych; islamscy Fulani stanowią 6 proc. całego społeczeństwa.

Muzułmanów jest jednak więcej; w sumie kraj dzieli się religijnie niemal pół na pół. Chrześcijanie mieszkają głównie w północnej części kraju, muzułmanie – w południowej.

Z badań Pew Research Center wynika jednak, że społeczność islamska rozrasta się szybciej i w 2060 roku muzułmanie mogą stanowić już 60 proc. ludności kraju.

Większość chrześcijan w Nigerii to protestanci różnych denominacji; katolicy stanowią w sumie 10 proc. ludności kraju.

Źródła: lifesitenews.com, pch24.pl