Kraków: Figura św. Jana Nepomucena ponownie zniszczona. Kolejny efekt nawoływania do „opiłowania katolików”?

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia nieznani sprawcy zniszczyli figurę św. Jana Nepomucena przy ul. Odmętowej w Krakowie. To drugi taki przypadek w krótkim czasie. Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu 2023 roku, tuż przed Wielkanocą. Figurę udało się wówczas odrestaurować. Teraz wandale ponownie dali o sobie znać. To efekt nawoływania aby „opiłować katolików”?

„Z przykrością informujemy, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia została dokonana dewastacja figury św. Jana Nepomucena przy ul. Odmętowej. O zaistniałym fakcie zostały powiadomione odpowiednie służby oraz instytucje. Bardzo serdecznie dziękujemy okolicznym Parafianom za szybką reakcję oraz pomoc w zabezpieczeniu figury” – poinformowała Parafia św. Bartłomieja Ap. w Krakowie – Mogile.

Z aktualnych ustaleń wynika, że nieznani sprawcy wyrwali figurę świętego z kapliczki i rzucili ją o ziemię. Figura uległa uszkodzeniu – odpadły palce prawej dłoni – te, które były już naprawiane po kwietniowym ataku wandali. Zniszczona została też gipsowa figurka Matki Bożej.

Jak informuje Policja, prowadzone są czynności mające na celu ustalenie i dotarcie do sprawców zdarzenia – grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W całej sprawie niepokoić może częstotliwość z jaką profanowana jest kapliczka św. Jana Nepomucena. Poprzedni akt wandalizmu miał miejsce w nocy z 4 na 5 kwietnia 2023 roku. Skradziono wówczas krzyż trzymany przez świętego i uszkodzono dłoń. Z kolei w roku 2000 wandale również zniszczyli dłoń świętego, a krzyż porzucili w pobliskiej fosie.

Źródło: Facebook, dziennikpolski24.pl